Zahrada nás baví i v čase Adventu …. tušíte jak? Zjistěte to v dnešním článku!

Milí příznivci a přátelé Zahrad na tělo,

Ti z vás, kteří již zakoupili naši elektronickou knihu Zahrada na tělo vědí, že je věnována všem našim lidským smyslům – hmatu, chuti, sluchu, čichu a zraku a máme tam také něco pro smysl šestý 🙂 Najdete v ní, jak zařídit zahradu tak, aby všechny tyto smysly uspokojila. Dnešní příspěvek by mohl na knihu volně navazovat – je tedy o tom, jak si uspořádat zahradu, aby uspokojila vaše smysly po čas adventu.

Už jste před sněhem vázali panáky z vysokých trav? V zasněžené zahradě vypadají kouzelně, trochu jako strašáci z mého předchozího blogového článku. Komu z vás se trávy líbí, můžete si na jaře vysadit například miscanthus (ozdobnice) nebo penisetum (dochan). Obě jsou překrásné, jejich jemná stébla si můžete pohladit i v hluboké zimě, zůstávají až do jara, až pak se trávy stříhají.  Stébla z dochanu vám budou připomínat kočičí ocásky, je to jedna z nejhezčích travin.

A co vám nabízím pro adventní chuťové rozptýlení z vaší zahrady? Pro studené dny si můžete v zimní zahradě nebo v pokoji vypěstovat zázvor a sami ho sklízet – stačí, když ten z obchodu zasadíte do květináče.  Kdo máte rádi pečené kaštany a máte velkou zahradu, vysaďte si příští rok nebo ještě letos před zamrznutím půdy tento strom: Castanea sativa. Během adventu si pochutnáte na jeho plodech jako já – včera jsem si jich pár upekla v hodně vyhřáté troubě – stačí 20 min a pochoutka je na světě. Nezapomeňte je před pečením naříznout. Mňam!

K adventu patří určitě sníh a podle mého názoru pohled na zasněžené jedličky a ostatní jehličnany je nabíjející. Například zasněžená jedle korejská, která nedorůstá úplně do nebe, potěší i majitele menších zahrádek. Také svída krvavá se vám bude líbit.  Nejhezčí je, když ji každoročně na jaře seříznete až u země a necháte ji vyrašit fontánu z prutů. Kombinace bílého sněhu a této rudé fontány je fascinující.

Obrázek jedle

Že v zimní zahradě nic neslyšíte? Někde poblíž našeho domu se usídlil malý opeřenec a ustavičně a krásně zpívá. Úplně mě to fascinuje, jako kdyby si přivolával jaro. Ale to si ještě počká.  Naše malé zasněžené krmítko bývá v době největší zimy plné vděčných opeřených kamarádů. Myslím, že i ve vaší zahradě by vás jejich slet mohl těšit :-).

A jak uspokojíme náš čich v adventní zahradě? Svaříme bílé víno, rum, jablečný mošt, badyán, skořici, hřebíček a kousky jablka, nalijeme do krásného termohrnku a vyrazíme na oblídku ven 🙂

Krásný adventní čas přeje Jana

Zahrada na tělo
Jana Šorfová je nositelkou následujícího vzkazu: Věřte si, přejte si i ta nejbláznivější přání. Je to motor, který vás k jejich naplnění dovede. Pro mě osobně jsou zahrady nositeli příjemných zážitků, setkávání s přáteli, odpočinku a kreativity.

Baví mě vdechovat zahradám život a jejich prostřednictvím nalézat jemnou harmonii mezi dnešním uspěchaným životem a místem pro dopočinek, radost a zábavu. Inspiruji a podněcuji ostatní k vybudování a udržování zahrady, která pohýčká tělo, nasytí s-mysl-y a polechtá duši. Můj příběh si přečtěte zde >>

Zpět>>
Komentáře