Jaký bude ebook zdarma aneb ukázka jedné z kapitol

O bylinkách už jste určitě četli mnoho. Napadlo vás ale někdy, že bylinky mohou být i okrasou nebo živým plotem? A víte, na jaké bylinky si dát pozor, aby neovládli vaši zahradu? V dnešním článku dáváme nahlédnout do našeho originálního pojetí bylinek v zahradě, a také do jedné z kapitol našeho ebooku zdarma….

Bylinky

Když jsem přemýšlela, jakému tématu věnovat první kapitolu o chuti, napadaly mě především různé zeleninové saláty ozdobené například jedlými květy, anebo bylinkami. O bylinkách se nyní dočtete úplně všude, a tak jsem se rozhodla i já přispět svojí troškou do mlýna.

Pojďme si uvědomit, jaké další vlastnosti bylinky mají, a z toho nám vyplyne spousta možností, jak je využít při plánování zahrady.

Živé ploty z bylinek

Velkou výhodou bylinek například je, že spousta z nich jsou trvalky. Já jsem toho využila při orámování svého záhonu a mám živý plot ze šalvěje. Krásně kvete a květy dlouho vydrží. I po odkvětu je dekorativní. Šalvěj mám velmi ráda. Dvakrát ročně ji ostříhám asi o jednu až dvě třetiny a listy usuším. V zimě je míchám s květy bezu na chutný a léčivý čaj. Asi víte, že je vhodný při nachlazení, ale já ho mám ráda jen tak s medem.

Na živé ploty z bylinek se také hodí levandulerozmarýna. Sice se říká, že v Čechách rozmarýna nepřežije, ale záleží, kde máte zahrádku. Ne nadarmo se v české písničce zpívá: „Šel zahradník do zahrady s motykou, s motykou, vykopal tam rozmarýnu velikou, velikou….“. Kdo písničku znáte, tak víte, že to nakonec rozmarýna nebyla, ale na každém šprochu pravdy trochu. Starší exempláře navíc časně na jaře velmi jemně kvetou zajímavými modrými kvítky. Je to přibližně ve stejnou dobu, kdy kvete žlutý kamzičník, při plánování zahrady tohoto barevného efektu ráda využívám.

Pro vás, kteří máte zahradu v teplejších oblastech, jsem vyfotografovala v Baux de Provance živé ploty z levandulí. V Čechách si je mnohde můžete také dovolit. Využití levandule jako bylinky je překvapivě široké – šťávy, sirupy, koláče z levandule – už není nic neobvyklého.

Obrázek1

V Plovdivu v Bulharsku jsem letos zachytila, jak levanduli architekti trochu schovali za živý plot ze zimostrázu, a také je to hezké.

Obrázek2

Ráda také pěstuji oregano. Je to další trvalka, která dokáže celé léto zkrášlit bohatým a velkým trsem s drobnými bílými kvítky. Totéž umí i tymián, ale ten je mnohem menší a drobnější a hodí se spíš do skalky nebo k vyplnění malých dobře viditelných částí zahrady.

Všechny zmiňované bylinky ráda suším a používám v kuchyni. Oregano si dáváme do salátů nebo na pizzu, tymián je zajímavý v karbanátkách. Vloni jsem při tradiční rodinné velké oslavě obdarovala všechny dámy velkou krásnou sušenou kyticí bylinek do kuchyně, myslím, že jim doma dlouho nevydržela.

Na tomto místě bych vás ráda upozornila, že například máta, které se dnes dá koupit asi desítka druhů – citronovou počínaje a jahodovou konče – je neuvěřitelný plevel a do volné půdy si jí sázejte buď do skruží, nebo tam, kde vám nebude vadit, že ji máte za pár let všude.

Mám jeden nečekaný tajný tip na zelené kontury, které dlouho vydrží. Komu se líbí dekorativní velké zelené listy, může s lehkostí využít libeček při plánování zahrady. Jeho listy jsou velmi hezké, velké a dlouho vydrží svěže zelené. Dají se s ním opět vytvořit zajímavé lemy nebo působí hezky jako pozadí pro nižší růže a podobné květiny. O jeho zajímavé pronikavé chuti v polévkách nebo omáčkách ani nemluvím. Dobrou chuť!

Zpět >>

Zahrada na tělo
Jana Šorfová je nositelkou následujícího vzkazu: Věřte si, přejte si i ta nejbláznivější přání. Je to motor, který vás k jejich naplnění dovede. Pro mě osobně jsou zahrady nositeli příjemných zážitků, setkávání s přáteli, odpočinku a kreativity.

Baví mě vdechovat zahradám život a jejich prostřednictvím nalézat jemnou harmonii mezi dnešním uspěchaným životem a místem pro dopočinek, radost a zábavu. Inspiruji a podněcuji ostatní k vybudování a udržování zahrady, která pohýčká tělo, nasytí s-mysl-y a polechtá duši. Můj příběh si přečtěte zde >>

Zpět>>
Komentáře