Jarní vzpruha

Za pár dnů tady máme první jarní den, a tak je na čase vymyslet pořádnou jarní vzpruhu pro nás i pro zahradu. Ale pěkně popořádku.

Pro nás jsou na jaře nejlepší čerstvé bylinky a vitamíny. O těch se dočtete na každém stánku s novinami. Buďme trochu originální – víte například, že šťáva z granátového jablka je úplný životabudič?

Celá rostlina včetně kůry a květů obsahuje spoustu léčivých látek. Sklenka granátového džusu denně vás postaví do latě :-).  Milovníci pěstitelských pokusů si mohou stromek zakoupit a doma ve skleníku vypěstovat vlastní úrodu – jako první uvidíte zajímavé květy, jako já vloni v Provence, a vy tady na obrázku.

1115

Všichni ostatní můžeme zkusit pěstovat další lomcováky – například majoránku, abyste mohli její listy žvýkat při bolesti zubů, popřípadě s ní dochutit karbanátky :-). Dnes už se prodává tzv. vytrvalá majoránka, nemusíte ji sázet novou každý rok. Nebo rýmovník, který se doporučuje inhalovat – hádejte, při jaké příležitosti 🙂 ?075

Kdo máte dost místa, zasaďte si do sušších míst mateřídoušku – čaj ze sušené mateřídoušky vám bude chutnat. A jako přírodní aspirin si vypěstujte brusinky a pro regulaci krevního cukru borůvky.

Majitelé skleníků mohou zkusit jahodový stromek – plody jsou zdrojem vitaminu C, nebo vanilku -vanilin blokuje volné radikály a přispívá k činnosti jater. Jak vypadají jejich sazeničky jsem pro vás vyfotografovala vloni v Litoměřicích.

145

A jak je to se zahradou? Využijte bylinky a léčivky v blocích – střídejte je v zajímavých seskupeních a uvidíte, jak zahrada prokoukne.

Nedávno jsem kamarádce navrhla bylinkovou střešní zahradu, koncept se dá uplatnit kdekoliv. V pruzích se střídají žlutý smil – sušený nebo čerstvý funguje výborně jako koření kari, čaj se používá na odkašlávání, usušená kytička chrání oblečení proti molům – dále fialová levandule a stálezelená rozmarýna. Pruhy jsou oddělené trávou festuca, která má zajímavou modrošedou barvu po celý rok.

Máte-li volná místa, kam se trvalky nehodí, můžete vysít lichořeřišnici – přírodní antibiotikum – květy, listy a semena přidají pikantní chuť salátům, pomazánkám a bylinkovým máslíčkům.

106

 

A pro vás, kteří rádi cestujete po naší zemi mám zajímavý tip na Slavnosti mandloní a vína v Hustopečích. V minulosti zde zasadili rozsáhlý mandlový sad, v rámci oslav si ho můžete prohlédnout s průvodcem. V sobotu 25.3. zde můžete v restauracích ochutnat mandlové dobroty jak pečené, tak destilované :-). Součástí akce jsou také otevřené vinné sklepy a řemeslný jarmark. Kdo si výlet necháte až na konec léta, můžete ochutnat madle přímo ze stromů.

http://www.vinarskecentrum.cz/vinarske-akce/8876-slavnosti-mandloni-a-vina

 

Zahrada na tělo
Jana Šorfová je nositelkou následujícího vzkazu: Věřte si, přejte si i ta nejbláznivější přání. Je to motor, který vás k jejich naplnění dovede. Pro mě osobně jsou zahrady nositeli příjemných zážitků, setkávání s přáteli, odpočinku a kreativity.

Baví mě vdechovat zahradám život a jejich prostřednictvím nalézat jemnou harmonii mezi dnešním uspěchaným životem a místem pro dopočinek, radost a zábavu. Inspiruji a podněcuji ostatní k vybudování a udržování zahrady, která pohýčká tělo, nasytí s-mysl-y a polechtá duši. Můj příběh si přečtěte zde >>

Zpět>>
Komentáře