Podzim na zahradě i Zahradě Čech

Už ochutnala vaše zahrada cibulový „hamburger“? Že nevíte, co to je? Pak je tento článek určen právě pro vás. Podzim ještě oficiálně nezačal, ale my už myslíme na jaro…. Pojďte si s námi zopakovat, co si vaše zahrada žádá na podzim, aby už na jaře jste mohli uspokojit zrak a čich nad záhony tulipánů nebo jiných cibulovin….

Vážení a milí příznivci zahrad na tělo,

mnohokrát vám spolu s Yvonou děkujeme za vaše milé ohlasy a podporu na náš začátek, velmi nás to těší a opravdu se těšíme na to, jak to bude dál :-). Dostaly jsme spoustu velmi hezkých vzkazů ohledně našeho e-booku. Dokonce prý tam toho máme hodně na to, že je zdarma, takže ti z vás, kdo ho ještě nečetli – stahujte a čtěte :-)!

A teď k dnešnímu tématu. Ráda bych se s vámi podělila o několik podzimních tipů pro vaše zahrady. Pro ty z vás, kteří máte děti školou povinné jako já, začalo období rychlých rán a dlouhých nocí, věřte mi, znám to :-). Tím spíš možná na zahradu nemáte pomyšlení, a nebo, jako já, rádi na chvíli na všechno zapomenete a o víkendu své zahradě pár hodin věnujete s tím, že nemusíte na žádné povinnosti a spěch myslet. Všichni ostatní, přidejte se, trocha zahradního relaxu vám přijde vhod.

Dnešní článek bude tedy trochu o vašem zpomalení a odpočinku, doufám, že i můj tajný tip na výlet bude bez stresu. Tak tedy, odpočívejte, nikam nespěchejte a myslete na jaro! Ano, na jaro, žádné Vánoce a tak podobně, jak za chvíli prodejci budou chtít.  Podzim na zahradě jsem si přizpůsobila pro sebe jako přípravu na jaro.

Je to především čas sázení cibulek jarních květin. Takže – nakupujte :-)! Během září/října se sází tulipány, narcisy a ostatní cibuloviny, co vás napadnou – bledule, sněženky, sasanky aj. A nebo se dají přesadit cibuloviny, které již v zemi máte. Ale jak je najít, že? Proto se v období, kdy jdou děti ze školy (konec června) ze země cibuloviny, které chcete přemístit vyndávají. (Ale nejen ty. Můžete v červnu ze země vyndat i ty ostatní. Říká se, že si přes léto takto odpočinou, není to ale každoroční nutnost.) A pak, když jdou děti do školy, sázejí se na vybraná místa.

P1020193

Cibuloviny se sází (většinou) na přibližně trojnásobek své výšky. Můžete vyzkoušet nyní velmi módní cibulové „hamburgery“ – tj. kombinujte několik druhů etážovitě nad sebou.

Několik mých dalších tipů – zkuste například – oranžové tulipány a bílé modřence nebo červené a oranžové tulipány atp. Mrkněte na kombinace z mého oblíbeného holandského Keukenhofu.

obal

Krásný je také celý záhon/pruh z modřenců v kombinaci s hyacinty – já mám kombinaci modré a žluté. Když na jaře ke květům hyacintů nenápadně přivážete špejli, budou vás jejich mohutné květy dlouho těšit. Více se jim líbí v sušších půdách.

Nebo si vyberte ve své zahradě opadavý strom s jedním kmenem a kolem něj (cca ve vzdálenosti 30 cm od kmenu) zasaďte kolečko cibulovin. Narcisy i tulipány budou na jaře vypadat skvěle, je to velmi efektní trik, vyzkoušeno :-). Pěkně vypadá i několik takto ozdobených stromů v jedné zahradě.

Abyste měli pořádný výběr pro své nákupy, nabízím vám avizovaný tip na výlet – tedy, mám rovnou dva. Jeden je v Čechách a druhý v Anglii – třeba tam budete někdo na služební cestě a budete to mít za rohem :-).

Ten v Čechách je na Zahradu Čech v Litoměřicích 9/9 – 17/9 – je to už 40tý ročník. Avizují, že vše bude ve velkém stylu! Já tam budu a ti z vás, kteří snesete atmosféru veletrhu (auta, lidé, ale také široká a pestrá nabídka k nákupům), neváhejte. Seženete tam opravdové rarity, můžete s ochotnými prodejci promluvit a poradit se.

Druhý tip je na Flower Show v anglickém Malvern – 24-25/9. Tam já to letos nestihnu, chystám se ale na některou z RHS Flower shows příští rok. Dám vám včas vědět, můžete se přidat! Diskuse se zahradním architektem přímo v jeho vystavené zahradě je zážitek. I bez setkání s ním si můžete udělat spoustu zajímavých poznámek a získat nové inspirace, které v Čechách zatím na objevení čekají. Připravte se také na atmosféru veletrhu – lidé, auta. Je třeba s tím počítat.

Na závěr bych vás chtěla ubezpečit, že opravdu z reklamy uvedených akcí nemáme žádné výhody, chtěly jsme vám jen zpřístupnit zajímavé tipy, hodláme v tom pokračovat :-). Užijte si je a ještě v září u dalšího blogu na shledanou!

Jeden bonus na konec – pamatujte, že ve váze se narcisy s jinými květinami nesnesou. Nepropadejte tedy touze mít je na jaře ve váze s dalšími květinami, moc byste si je neužili :-).

Vaše Jana

Zahrada na tělo
Jana Šorfová je nositelkou následujícího vzkazu: Věřte si, přejte si i ta nejbláznivější přání. Je to motor, který vás k jejich naplnění dovede. Pro mě osobně jsou zahrady nositeli příjemných zážitků, setkávání s přáteli, odpočinku a kreativity.

Baví mě vdechovat zahradám život a jejich prostřednictvím nalézat jemnou harmonii mezi dnešním uspěchaným životem a místem pro dopočinek, radost a zábavu. Inspiruji a podněcuji ostatní k vybudování a udržování zahrady, která pohýčká tělo, nasytí s-mysl-y a polechtá duši. Můj příběh si přečtěte zde >>

Zpět>>
Komentáře