Překrásné zahrady vily Tugendhat a botanická zahrada v Troji

Jakpak pokračujete v jarních výsadbách? Už máte první rostlinky v zemi? Rajčata, saláty, papriky, celery? Nebuďme příliš obyčejní a pojďme se podívat, jak má být osázena správná vila – co takhle například slavná a nádherná vila Tugendhat?

275

Minulý týden jsem měla možnost si tuto nadčasovou a stále atraktivní vilu zevrubně prohlédnout. Klobouk dolů, pane architekte! Ludwig Mies van der Rohe opravdu myslel na všechno a díky rychlosti a preciznosti stavitelské firmy bratří Artura a Mořice Eislerových si Tugendhatovi vilu po 14ti měsících stavby mohli začít užívat.

281

Na návrhu zahrady spolupracovala s Miesem brněnská architektka Markéta Roderová-Müllerová. I vy se, prosím, při vašich stavbách poraďte s odborníkem na zahradní design, nebudete litovat, ušije vám zahradu přímo na tělo 🙂

Zahrada je velkolepá, ale rozhodně výsadba není přemrštěná – před vilou jsou tři dlouhé etážové záhony, ve kterých se střídá jen několik málo druhů rostlin – například  denivky, kopretiny, plaménky a kosatce. Vzpomínáte si, co píšeme v naší knize o dynamice – tj. střídání rostlin? U této vily to funguje náramně.

289

Na boku vily je vtipný malý záhon ze středomořských bylin, např. oregáno, levandule, tymián, šalvěj.

293

Ovšem nejvíc mě zaujala zimní zahrada, která krásně a nenásilně spojuje obytnou část se zahradou.

249  241

Je vedená podél celé východní části vily a tak jako v celé vile, ani zde architekti nešetřili vychytávkami – podívejte se na malinký vodovodní kohoutek a odtok v části pro vodní rostliny.

240

Co mě ale úplně nadchlo je systém elektrického stahování oken – obrovská velkoplošná okna se otvírají tak, že se zasouvají dospod na principu výtahu. To znamená, že pokud chcete, tak jsou všechna zasunuta „do podlahy“ a vy místo v obýváku jste ve své zahradě (na mém obrázku jsou zasunuta jen do půlky). Na rok 1930 i 2017 opravdu senzace!

254

Krásné jarní dny a obohacující výletní zážitky vám přeje

Vaše Jana

PS: Dnešní tip na cestovní zážitek je o pražské botanické zahradě v Troji. Když svou procházku začnete shora – od Bohnic směrem dolů – první, na co narazíte je obrovská a nádherná pivoňková louka. Doporučuji! Můžete si z blízka prohlédnout mnoho druhů pivoněk a zároveň na louce pěkně relaxovat.

116

Opodál už rostou, ale ještě nekvetou, různé druhy lilií – tip na návštěvu tak za měsíc. V dalších částech zahrady se zastavte s dětmi u jezírka, které je nyní plné pulců, mají tam i želvičku, a dále například v tradiční japonské zahradě nebo na vinici svaté Kláry, ať máte lehčí rok 🙂

147

Zahrada na tělo
Jana Šorfová je nositelkou následujícího vzkazu: Věřte si, přejte si i ta nejbláznivější přání. Je to motor, který vás k jejich naplnění dovede. Pro mě osobně jsou zahrady nositeli příjemných zážitků, setkávání s přáteli, odpočinku a kreativity.

Baví mě vdechovat zahradám život a jejich prostřednictvím nalézat jemnou harmonii mezi dnešním uspěchaným životem a místem pro dopočinek, radost a zábavu. Inspiruji a podněcuji ostatní k vybudování a udržování zahrady, která pohýčká tělo, nasytí s-mysl-y a polechtá duši. Můj příběh si přečtěte zde >>

Zpět>>
Komentáře