Volání jara – pěstitelské přípravy začínají

Milí příznivci zahrad na tělo,

také už cítíte volání jara? Já už tedy ano, po té dlouhé studené zimě už na něj netrpělivě čekám a čekání si krátím prvními aktivitami na zahradě. Dnešní článek bude o množení čehokoliv 🙂

Nedávno jsem prosvětlovala a stříhala rybíz a některé větvičky jsem přidala do kytice ve váze. Než jsem se nadála už na mě koukají zelené lístečky. Včera už se mi kytice zdála celá povadlá, a tak jsem ji chtěla vyhodit. Těch kořenů!

Ano, hádáte správně –  teď je nejlepší čas jednak na řez rybízu, ale také na jeho rozmnožení. Větve se stříhají úplně dole. Buď je vyhodíte, nebo je dejte do vázy, výsledek se dostaví do cca 2 týdnů. Až budou plné kořenů, přesaďte je do květináče a za pár týdnů do půdy. Stejným způsobem můžete prosvětlit a vytvarovat angrešty.

781Kdo si vzpomíná na můj blog ze srpna o Madeiře ví, že tam byla i tato fotografie všemožných semínek. Začněte přemýšlet, vybírat, plánovat. Dlouho nečekejte. Již nyní v únoru je nelepší čas na vysévání paprik do domácích pařenišť. S ostatními semínky počkejte do března. Můžete si vypěstovat letničky nebo i trvalky, záleží na vašem vkusu a koncepci vaší zahrady.

A proč papriky? Mám super tip na dárek pro pány. Docela ráda rozdávám mužům v naší rodině kupované pálivé papričky a vůbec všemožné směsi pálivého koření s olivami a podobně. Mají to rádi.

461Letos ale plánuji dárek přímo vypěstovat. Takový keříček se superpálivými paprikami by mohl fungovat, co myslíte? Víte, kolik se dá koupit druhů?  Spousta!  Ale pozor, některé jsou tak luxusní a nedostatkové, že je seženete jen přes internet a nad cenou semínek budete koulet očima.  Pro mimořádné muže mimořádné dárky 🙂

Popřemýšlejte i nad ostatními členy rodiny – třeba přijdete na spoustu kytiček nebo něčeho na zub, co je potěší. Když květináč krásně zabalíte a s láskou vypěstovanou rostlinku budete obdarovávanému předávat, budete za hvězdu!

484U nás v rodině je hodně členů narozených na začátku roku – letos už jsem mezi dárky pro maminku měla i semínka různých krásných slunečnic – je to naše Slunce :-)! Všechno nejlepší, mami!

Hodně úspěchů v pěstování a rozmnožování přeje Jana 🙂

Zahrada na tělo
Jana Šorfová je nositelkou následujícího vzkazu: Věřte si, přejte si i ta nejbláznivější přání. Je to motor, který vás k jejich naplnění dovede. Pro mě osobně jsou zahrady nositeli příjemných zážitků, setkávání s přáteli, odpočinku a kreativity.

Baví mě vdechovat zahradám život a jejich prostřednictvím nalézat jemnou harmonii mezi dnešním uspěchaným životem a místem pro dopočinek, radost a zábavu. Inspiruji a podněcuji ostatní k vybudování a udržování zahrady, která pohýčká tělo, nasytí s-mysl-y a polechtá duši. Můj příběh si přečtěte zde >>

Zpět>>
Komentáře