Zahrada všemi smysly! Tentokrát smysl ŠESTÝ … Co to je? Čtěte a dozvíte se.

Parková úprava zahrad v lotyšském zámku Rundale.

Milí kamarádi, přátelé, příznivci známí i neznámí,

ti, kdo nás sledujete, víte, že propagujeme naši originální metodu šesti smyslů pro navrhování zahrad. Pět smyslů vyjmenuje asi každý z vás, ale co znamená smysl šestý? Často se nás ptáte, když spolu mluvíme o zahradách. Pokud to zajímá i vás, tak určitě čtěte dnešní článek, který je především o šestém smyslu v zahradě.

Než se ponoříme do tématu, rády bychom vás pozvaly na několik akcí, které připravujeme v průběhu podzimu a které by vás mohly zajímat (pokud se o akce nezajímáte skočte rovnou na text, který začíná nadpisem: „Pobaltí – vtip, důvtip a vynalézavost v zahradě“.)

Už dnes (11.9.) se můžeme vidět na téma Zahradní architektura, na tematickém večeru pořádaném ACCA (Association of Chartered Certified Accountant) v rámci diskuzních večerů Member to member. Je to příležitost potkat se neformálně s kolegy a kamarády a ještě se dozvědět pár zajímavých tipů k vaší zahradě. Pokud patříte mezi váhavé nebo opozdilce, ještě dnes je příležitost! Akce začíná v 18h v prostorách ACCA.

V sobotu a neděli 16. a 17.9. nás můžete potkat na Zahradě Čech v Litoměřicích, kde nás najdete ve vlastním stánku Zahrada na tělo. Je to naše první akce tohoto druhu, jsme plné očekávání, trochu obav a zároveň se na ni moc těšíme! Sama akce je skvělá pro všechny, koho zahrady zajímají, a můžeme ji vřele doporučit. Stavte se v našem stánku a pojďte se s námi poradit o designu vaší zahrady. Co by jí prospělo, aby byla přímo „na tělo“ a osvěžila vaše smysly. Také tam určitě u ostatních vystavovatelů dobře nakoupíte, rádi vám poradíme, kam zajít a pro co 🙂

Chcete se do tématu zahradní architektury opravdu ponořit, vaši zahradu vymazlit, naučit se metodu šesti smyslů a uplatnit ji při plánování zahrady? Pak je přesně pro vás naše další akce: Víkend „Zahrada na tělo na Mácháči“, 13.-15.10.  Sejdeme s v pátek večer v Penzionu Farni Retro Design ve Starých splavech a až do nedělního odpoledne budeme studovat metodu šesti smyslů, co k jednotlivým smyslům patří, co funguje nebo naopak nefunguje, a na co si dát pozor, jaké jsou školácké chyby a co jsou zase skvělé, praktické a jednoduché vychytávky. Naplánujete si s námi úpravy vaší zahrady, zrekreujete se na čerstvém vzduchu a uděláte si pár krásných, podzimních tematických fotek. Celková cena kurzu včetně ubytování se snídaní je 3 600 CZK. V případě, že se přihlásíte do 30.9. (včetně), zapltíte pouze 2990,- CZK. Neváhejte, počet míst je omezen. V případě zájmu napište na info@zahradanatelo.cz a my vám pošleme další podrobnosti. Těšíme se na vás!

Pobaltí – vtip, důvtip a vynalézavost v zahradě

Už jste někdy navštívili Litvu, Lotyšsko a Estonsko? Já jsem se před týdnem vrátila z těchto zajímavých a od davů turistů ušetřených zemí, a tak vám nabízím několik tipů do vašich zahrad. Dnes to bude především o šestém smyslu  – o  vtipu, důvtipu a vynalézavosti v zahradě. Ano, je to tak …. pod šestým smyslem se právě skrývá vtip, překvapení, originalita, vynalézavost, použití známých věcí novým způsobem. Je to charakter, který díky své osobnosti zahradě dáte; něco, čím svoji zahradu odlišíte.

estonském přímořském městečku Pärnu mají zajímavě osázené parkové plochy – možná byste to mohli vyzkoušet i vy v místech, kde se nechcete zabývat sekáním trávy a pletím velkých ploch. Fantazii se meze nekladou – tady zvolili tvar mořských vln:

Záhon ve tvaru mořských vln v zahradě v estonském Parnu.

Na litevském poloostrově Kuršská Kosa je krásná malá osada Nida, odkud vám posílám tip na malou předzahrádku – uprostřed jsou letničky (afrikány, pelargonie a jiné) a kolem  trvalky. Majitelé hezky použili  střídání jen několika barev – vyniká žlutá, oranžová a stříbrná – tomu se říká dynamika:

Předzahrádka v litevské kuršské kose ukazuje dynamiku trvarů a barev.

Ve žluté barvě jsou i tyto houbičky – hádejte, jsou z jantaru nebo ne :-)? Pobaltí je na jantar velmi bohaté:

Žluté houbičky z jantaru jako zajímavá dekorace do zahrady.

lotyšské Rize mně bavily pruhy v záhonech na náměstí:

Parková úprava v lotyšské Rize formou záhonů.

V estonském Tallinu je krásná botanická zahrada, od ruchu moderního velkoměsta jsme si tam pěkně odpočinuli:

Botanická zahrada v Tallinu je oázou klidu.   Barevné záhony v Botanické zahradě v Tallinu upoutají na první pohled.

Některé záhony zde osázeli většinou samými letničkami – to je řešení pro ty z vás, kteří mají rádi každoroční změnu a v zimě hladké a uklizené plochy záhonů pod sněhem:

Letničky v Botanické zahradě v Tallinu jsou řešenim pro variabilitu barev a květů každou novou sezonu.

 

Co mě ale úplně dostalo je překrásný lotyšský zámek Rundäle, který se nachází v místech, kde byste takovou perlu rozhodně nečekali. Když ho porovnám s Versailles, tak vítězí minimální množství turistů, krásná a bohatá vnitřní výzdoba, zdařená rekonstrukce a řešení okolní parkové úpravy. Posuďte sami:

Zámek Rundale v Lotyšsku se velmi podobá Versailles ve Francii.  Parková úprava zahrad v lotyšském zámku Rundale.

zahradní loubí  Zámek Rundale v Lotyšsku

Zámek Rundale v Lotyšsku  Zámek Rundale v Lotyšsku

Zámek Rundale v Lotyšsku

Mimochodem, hodně lidí se mně ptá na počasí, jaké jsme na naší cestě měli –  v Litvě bylo moře v krásných přímořských lázních Palanga a také na poloostrově Kuršská kosa teplé na koupání v Rize a Tallinu jsme chodili v tričku :-). Jediné místo, které bylo opravdu nepřívětivé byl  estonský ostrov Huiimaa a zde pietní místo památníku obětem potopeného trajektu Estonia. Byla tam obrovská fujavice a zima. Zvon je konstruovaný tak, aby zvonil, bude-li počasí jako tenkrát. Za naší návštěvy se ani nepohnul. Upřímnou soustrast všem 852 obětem a jejich pozůstalým.

442

Zahrada na tělo
Jana Šorfová je nositelkou následujícího vzkazu: Věřte si, přejte si i ta nejbláznivější přání. Je to motor, který vás k jejich naplnění dovede. Pro mě osobně jsou zahrady nositeli příjemných zážitků, setkávání s přáteli, odpočinku a kreativity.

Baví mě vdechovat zahradám život a jejich prostřednictvím nalézat jemnou harmonii mezi dnešním uspěchaným životem a místem pro dopočinek, radost a zábavu. Inspiruji a podněcuji ostatní k vybudování a udržování zahrady, která pohýčká tělo, nasytí s-mysl-y a polechtá duši. Můj příběh si přečtěte zde >>

Zpět>>
Komentáře