Trošku duchařiny
Také na vás po nocích kouká strašidelná hlava dýně se zapálenou svíčkou? Podlehli jste tomuto novodobému trendu? Proč ne, při vytváření strašidýlek různého tipu si hlavně malí tvůrci užijí spoustu zábavy 🙂
Dnešní příspěvek jsem připravila tak trochu pro malé zahradníky a pro všechny ostatní, kteří si chtějí vyzkoušet některé strašidelné tipy.
Labyrinty
Chcete-li si užít s dětmi zábavu nebo jenom vytvořit tajuplný zajímavý prvek ve vaší zahradě, vyzkoušejte vlastní vytvořený strašidelný labyrint plný skrývaček a temných zákoutí. Nyní je správný čas ho navrhnout a také zasadit.
Zamyslete se, kolik času budete mít ročně na jeho údržbu. Můžete-li strávit v průměru 4 různé dny stříháním keřů, zvolte například habr, svídu, vajgélii, blýskavku a podobné keře. Ten poslední má výhodu, že je stálezelený, respektive mění barvy v průběhu roku.
Uličky labyrintu by měly být asi půl metru široké pro malé chodce, tj. sázejte rostliny minimálně 2 metry od sebe. Zábava vás i vaše návštěvy v budoucnu určitě nemine. Můžete na konci – tedy vlastně uprostřed labyrintu – pro návštěvu připravit patřičné překvapení – fantazii se meze nekladou 🙂
Divotvorné stromy
Pro svou zahradu můžete vymyslet i zajímavé divotvorné stromy – jsou atraktivní svým habitem. Chcete –li pro děti skrývačku, zasaďte stromy s převislými větvemi, které vytváří pomyslný „klobouk“.
Vyzkoušejte například převislý habr Carpinus betulus „Pendula“, převislou břízu Betula pendula „Youngii“, převislý červený buk Fagus sylvatica „Purpurea Pendula“, jilm Ulmus glabra Camperdownii, třešeň Prunus serrulate „Kiku-Shidare“. Všechny tyto stromy mají výšku i šířku do 5-7 m – tj. hodí si jako malé solitéry.
Nebo zkuste z jehličnanů stromy, které vypadají jako lesní strašidla – Cedrus atlantica f. Glauca pendula nebo smrk Picea abies „Inversa“ – super solitéry, které určitě upoutají pozornost.
Nebo si z lesa přineste strašidelnou solitéru – tyto na fotce byste nesli až z Krkonoš ….
Kromě divotvorných solitér si můžete nyní na podzim zasadit i pohádková loubí – na obrázku je například to, které jsem vyfotila v Českém Krumlově a na zámku Zbiroh:
Divotvorné plody
Chcete-li plody, které jsou na dnešních zahradách spíš raritou, a které se mohou jíst až po přemrznutí a mají i léčivé účinky, zasaďte si například mišpuli (poživatelná je i syrová nebo se z ní dělají křížaly, kompoty, vína aj.) nebo kdouloň – vypadá jako jablko s hruškou dohromady (poživatelné jsou u nás pouze vařené nebo pečené).
Také můžete využít toho, že některé plody „straší“ na stromech a keřích dlouho do zimy – toto umí okrasné jabloně nebo také dřišťály. Mimochodem – i plody pichlavých dřišťálů jsou jedlé a upravují se podobně jako například šípky nebo dřín:
Na závěr mám tip, který bych zasadila ke dveřím nebo do míst, kudy v zimě často procházíte. Divukrásné voňavé překvapení vám v zimě zajistí Kalina bodnanská nebo vilín:
Krásné podzimní dny při vytváření strašidelné zahrady přeje Jana