Inspirujte se zahradami vycházejícího slunce

Milí přátelé a příznivci zahradní architektury,

zdravím vás po horkém létě a přináším další inspiraci v zahradní tvorbě, tentokrát z mého výletu po Japonsku.

V Japonsku jsem strávila 14 dní, a tak mám pro vás připraveno vyprávění o zahradách, které jsem viděla v Tokiu, v Matsumotu, KanazawěKjótu. Některé jsou novodobé, ale mnoho z nich má dlouhou historii a podílelo se na nich několik předních japonských zahradních architektů.

V japonských zahradách nenajdete lány barevných květin, pozornost je věnována spíše zajímavým střihům stromů a keřů, vodním plochám a jejich vzájemnému uspořádání.

Dnes si představíme několik zahrad v Tokiu, v příště se těšte na Matsumoto a Kanazawu a v listopadu to nejlepší nakonec – Kjóto.

Tokio

V Tokiu žije přes 10 milionů lidí, je to jedno z největších měst světa, a tak mě nepřekvapilo, že velkých zelených ploch v něm není tolik.  My jsme navštívili zahrady císařského paláce, dále zahrady Hama-rikyu a zahrady ve čtvrti Roppongi.

Zahrady císařského paláce jsou velmi rozlehlé, většinu tvoří trávníky a zajímavě střižené stromy, především borovice.

178 167 Tokio - c°s pal 161 154 151

Bohužel, tak jako v ostatních městech, soudobý vývoj a architekturu byste si při návštěvě zahrad raději odmysleli – většina zahrad je obklopena vysokou zástavbou a ruchem velkoměsta. Když se ale duchem přenesete do dávných dob, tak bude váš zážitek jedinečný.

Hama-rikyu

Dalším místem, které si představíme, jsou zahrady Hama-rikyu, které patří k nejhezčím zahradám v Tokiu. Jsou pozůstatkem šógunova paláce a některé stromy jsou staré stovky let. V těchto zahradách je mnoho krásných vodních ploch, jak vidíte i z ptačí perspektivy, kterou jsem pro vás pořídila. Z levého horního rohu zahrady odplouvají  výletní lodě, můžete se s nimi svézt po Tokiu, tak, jako jsme to udělali my. Z paluby lodě si vychutnáte i nepřekonatelnou pestrost Tokijské architektury.

369 363 335 Hama-rikyu 329 Hama-rikyu 325 Hama-rikyu 283 Hama rikyu

Roppongi

Roppongi je moderní čtvrť, uvnitř které byla vytvořena odpočinková zahrada. Než k zahradě dojdete, procházíte od metra malým parkem, který místní ozdobili několika zajímavými počiny architektů a designérů. Mě zaujal tento „kryt“ nad umělým potůčkem.

457_Roppongi

Po chvíli dojdete k zahradě, která na vás zapůsobí jako balzám. Ještě jsem vám neprozradila, že v srpnu je v Japonsku velmi horko, teploty šplhají k 36ti stupňům Celsia a všude panuje obrovská vlhkost. Tak jsme jako návštěvníci byli vždy vděční za trochu stínu a ochlazení.

493_Roppongi

V zahradě najdete opět malé jezírko, ale také potůček a malý vodopád. Dětem je tu vyhrazena velká část trávníku na dovádění.

477 roppongi482 Roppongi

V japonských zahradách najdete především borovice, rhododendrony, javory, třezalku, ale také linderu, kterou byste v našich zahradách nenašli. Pro inspiraci jsem vám v Roppongi nafotila místní přehled použitých druhů, lindera je ta se žlutozelenými květy vpravo nahoře.

479

Tolik o zahradách v Tokiu.

Příště se těšte na vyprávění o zahradách v Kanazawě a Matsumoto.

Vaše Jana

Zahrada na tělo
Jana Šorfová je nositelkou následujícího vzkazu: Věřte si, přejte si i ta nejbláznivější přání. Je to motor, který vás k jejich naplnění dovede. Pro mě osobně jsou zahrady nositeli příjemných zážitků, setkávání s přáteli, odpočinku a kreativity.

Baví mě vdechovat zahradám život a jejich prostřednictvím nalézat jemnou harmonii mezi dnešním uspěchaným životem a místem pro dopočinek, radost a zábavu. Inspiruji a podněcuji ostatní k vybudování a udržování zahrady, která pohýčká tělo, nasytí s-mysl-y a polechtá duši. Můj příběh si přečtěte zde >>

Zpět>>
Komentáře