Japonská zahradní inspirace z ostrova Honšú

Milí přátelé,

Zdravím vás u pokračování dalšího dílu o japonských zahradách. Dnes si představíme krásné městečko Matsumoto, které leží mezi horami uprostřed japonského ostrova Honšú, stejně jako TokioKanazawa, o které si budeme také dnes vyprávět.

Klidné a relativně málo zalidněné městečko Matsumoto je známé svým hradem.  Je to nejstarší dřevěný hrad v Japonsku a leží uprostřed jezera v krásné zahradě. Kolem rostou velmi pěkné stromy, například borovice, a také jsme objevili určitě mnoho desítek let starou vistárii. Posezení pod ní ještě více umocňuje nádheru a klid celého místa. S lehkostí se přenesete do doby dávno minulé. Podobných posezení z vistárií jsme viděli v Japonsku mnoho – je to tip i pro vás, kteří přemýšlíte, jak vytvořit příjemný stinný kout :-). Jen si připravte ostré nůžky, vistárie bez pravidelného a častého tvarování tolik parády nepřinese. Necháte-li ji například volně růst u zdi domu, může vám po čase zničit střechu.

Nedaleko vistáriového posezení je malé jezírko s lotosem. Bylo zajímavé vidět všechny jeho fáze najednou – od poupat, přes nádherné květy v rozpuku i odkvétající. „Dívání se na lotosy bylo dříve oblíbenou zábavou. Věřilo se, že zavírání lotosových květů je slyšet. Prý je provází zvuk podobající se jemnému cvaknutí.“My jsme bohužel tolik času neměli, ale věřím, že kdybychom setrvali, tak v tomto poetickém místě budeme mít podobný zážitek :-).

 

 

Kanazawa

Ve městě Kanazawa se nachází jedna z nejznámějších japonských zahrad –  Kenroku-en. Je to původní soukromá zahrada, která je otevřená celoročně a je jednou ze tří velkých japonských zahrad (další jsou Koraku-en ve městě Okayama a Kairaku-en v Mito). Kenroku-en kombinuje šest charakteristik považovaných v Japonsku za důležité v představě o ideální zahradě – přítomnost, klid, vděčnost, malebné pohledy, jemný design a chlad.

Zahrada byla založena během období Edo (1603 – 1868) jako typická feudální zahrada. Líbila se mi práce s vodními prvky –  v zahradě jsou velké rybníky,  fontánky, malý vodopád, potoky a krásné mostky. Přestože není tak rozlehlá, jak jsme si mysleli, je opravdu krásná a stojí za to ji navštívit.

Příště se těšte na poklady z města Kjoto :-).

Vaše Jana

 

Zahrada na tělo
Jana Šorfová je nositelkou následujícího vzkazu: Věřte si, přejte si i ta nejbláznivější přání. Je to motor, který vás k jejich naplnění dovede. Pro mě osobně jsou zahrady nositeli příjemných zážitků, setkávání s přáteli, odpočinku a kreativity.

Baví mě vdechovat zahradám život a jejich prostřednictvím nalézat jemnou harmonii mezi dnešním uspěchaným životem a místem pro dopočinek, radost a zábavu. Inspiruji a podněcuji ostatní k vybudování a udržování zahrady, která pohýčká tělo, nasytí s-mysl-y a polechtá duši. Můj příběh si přečtěte zde >>

Zpět>>
Komentáře