Za pár dnů tady máme první jarní den, a tak je na čase vymyslet pořádnou jarní vzpruhu pro nás i pro zahradu. Ale pěkně popořádku.
Pro nás jsou na jaře nejlepší čerstvé bylinky a vitamíny. O těch se dočtete na každém stánku s novinami. Buďme trochu originální – víte například, že šťáva z granátového jablka je úplný životabudič?
Celá rostlina včetně kůry a květů obsahuje spoustu léčivých látek. Sklenka granátového džusu denně vás postaví do latě :-). Milovníci pěstitelských pokusů si mohou stromek zakoupit a doma ve skleníku vypěstovat vlastní úrodu – jako první uvidíte zajímavé květy, jako já vloni v Provence, a vy tady na obrázku.
Všichni ostatní můžeme zkusit pěstovat další lomcováky – například majoránku, abyste mohli její listy žvýkat při bolesti zubů, popřípadě s ní dochutit karbanátky :-). Dnes už se prodává tzv. vytrvalá majoránka, nemusíte ji sázet novou každý rok. Nebo rýmovník, který se doporučuje inhalovat – hádejte, při jaké příležitosti 🙂 ?
Kdo máte dost místa, zasaďte si do sušších míst mateřídoušku – čaj ze sušené mateřídoušky vám bude chutnat. A jako přírodní aspirin si vypěstujte brusinky a pro regulaci krevního cukru borůvky.
Majitelé skleníků mohou zkusit jahodový stromek – plody jsou zdrojem vitaminu C, nebo vanilku -vanilin blokuje volné radikály a přispívá k činnosti jater. Jak vypadají jejich sazeničky jsem pro vás vyfotografovala vloni v Litoměřicích.
A jak je to se zahradou? Využijte bylinky a léčivky v blocích – střídejte je v zajímavých seskupeních a uvidíte, jak zahrada prokoukne.
Nedávno jsem kamarádce navrhla bylinkovou střešní zahradu, koncept se dá uplatnit kdekoliv. V pruzích se střídají žlutý smil – sušený nebo čerstvý funguje výborně jako koření kari, čaj se používá na odkašlávání, usušená kytička chrání oblečení proti molům – dále fialová levandule a stálezelená rozmarýna. Pruhy jsou oddělené trávou festuca, která má zajímavou modrošedou barvu po celý rok.
Máte-li volná místa, kam se trvalky nehodí, můžete vysít lichořeřišnici – přírodní antibiotikum – květy, listy a semena přidají pikantní chuť salátům, pomazánkám a bylinkovým máslíčkům.
A pro vás, kteří rádi cestujete po naší zemi mám zajímavý tip na Slavnosti mandloní a vína v Hustopečích. V minulosti zde zasadili rozsáhlý mandlový sad, v rámci oslav si ho můžete prohlédnout s průvodcem. V sobotu 25.3. zde můžete v restauracích ochutnat mandlové dobroty jak pečené, tak destilované :-). Součástí akce jsou také otevřené vinné sklepy a řemeslný jarmark. Kdo si výlet necháte až na konec léta, můžete ochutnat madle přímo ze stromů.
http://www.vinarskecentrum.cz/vinarske-akce/8876-slavnosti-mandloni-a-vina