Je to i vaše srdeční záležitost?

Vážení a milí příznivci zahradní tvorby,182

vítám vás v novém roce a přeji vám všem hodně pohody, splněných přání a hlavně zdraví!

Jak zvládáte povánoční úklid? My jsme první lednový víkend, v duchu s tradicemi, odzdobili vánoční stromeček a schovali veškeré vánoční dekorace. Jen ty svíčky v ozdobných svícínkách prozatím zůstaly, mám je moc ráda – posílám vám svého milého andělíčka pro vzpomínku na čas pohody a nic nedělání 🙂

 

 

V letošním roce pro vás chystáme několik novinek.

První z nich je SERIÁL O ZAHRADNÍCH TIPECH ZE ZAHRANIČÍ.

Je to naše srdcová záležitost. V rubrice Inspirace jsme vám již v minulém roce přinesli řadu zajímavých ukázek ze světových zahrad. Moc rády cestujeme třeba do Anglie nebo Nizozemí. Jejich zahradní architekturou jsme opravdu unešeny. Nadšení pro jednoduchost, styl, efekt a krásu vidíte téměř na každém kroku, v běžných zahradách a zahrádkách, které najdete v každé vesnici nebo městě. Mnoho z vás, majitelů českých zahrad, již tyto trendy také sleduje, jak se ukázalo na našich work-shopech. A pokud trendy zatím nesledujete, můžete začít právě TADY a TEĎ s našimi články. Bude to i vaše srdeční záležitost 🙂

Budeme si spolu s vámi prohlížet vždy jeden tip na nadčasové uspořádání zahrady, povíme, jaké rostliny a materiály kolegové designéři použili.

Dnes to bude tip pro mini zahrádku – uznejte, že byl právem vystavený na výstavě zahradních architektů v Anglii, kde jsem ho pro vás vyfotografovala. Dobře si ho prohlédněte.

786

Všimněte si nejprve celkové kompozice – je to jako v pokojíčku, ze kterého se díváte ven přes potok do své zahrady, i zajímavý obraz na stěně nechybí. Ukazuji vám ho proto, že i náklady na osázení rostlinami nejsou v tomto případě vůbec vysoké. Také si všimněte tzv. dynamiky, kterou vám často připomínáme,  tj. pravidelného střídání barev i tvarů. Druhů květin není mnoho, avšak jejich pravidelné střídání podtrhuje celkový styl. Zejména v tak malém prostoru se vyhněte příliš velkému počtu druhů, který pak působí nesupořádaně, jednotlivé rostliny nevyniknou. Vybrala jsem tento tip i vzhledem k tomu, že toto osázení vás bude těšit až do podzimu.

Žlutou barvu zastupují  denivky, kleopatřina jehla a řebříček. Červenou zastupuje opět řebříčekmodrou vidíte máčce trojdílné. Výšku a jemnost dodávají různé trávy, převažuje kavyl psárkatý. Vzadu u stěny je líska s tmavými listy.

Těšte se na příště, bude to i s vodopádem 🙂

 

Druhou naší letošní novinkou jsou VEŘEJNÉ PŘEDNÁŠKY o našem unikátním způsobu navrhování zahrad metodou 6ti smyslů.

Neveřejnou již máme za sebou – ve spolupráci s ACCA jsme ji v loňském roce uspořádali pro členy této profesní organizace. Její úspěch nás přesvědčil, že i vás by mohla zajímat.

První z nich proběhne již v únoru. Rádi pečujete o svou zahradu? Hledáte inspiraci v zahradní tvorbě? Nyní je ideální čas přemýšlet nad novým osázením nebo celkovými změnami. Ve středu 28.2. proběhne od 18ti hodin ve spolupráci s TJ Sokol Hostivař v jejich prostorách diskusní večer na téma „Jak vytvořit zahradu pomocí metody 6ti smyslů“. Nenechte si toto setkání uniknout. Nebo chcete zůstat se svojí zahradou, která vás už tolik netěší?

Registrujte se emailem na info@zahradanatelo.cz  a do předmětu napište „večer 28/2/2018“. Vstupné prosíme 250 Kč předem platbou na účet č.  2301090184/2010.

Pro vás, kteří máte rádi mé obvyklé  tipy z cest,  posílám několik vzpomínek z cesty po Portugalsku – mohu jen doporučit!

1130029     227

307351282

 

 

045259

Na závěr se loučím portugalskou verzí naší oblíbené pochoutky  🙂

740

Vaše Jana

Zahrada na tělo
Jana Šorfová je nositelkou následujícího vzkazu: Věřte si, přejte si i ta nejbláznivější přání. Je to motor, který vás k jejich naplnění dovede. Pro mě osobně jsou zahrady nositeli příjemných zážitků, setkávání s přáteli, odpočinku a kreativity.

Baví mě vdechovat zahradám život a jejich prostřednictvím nalézat jemnou harmonii mezi dnešním uspěchaným životem a místem pro dopočinek, radost a zábavu. Inspiruji a podněcuji ostatní k vybudování a udržování zahrady, která pohýčká tělo, nasytí s-mysl-y a polechtá duši. Můj příběh si přečtěte zde >>

Zpět>>
Komentáře