Jakpak pokračujete v jarních výsadbách? Už máte první rostlinky v zemi? Rajčata, saláty, papriky, celery? Nebuďme příliš obyčejní a pojďme se podívat, jak má být osázena správná vila – co takhle například slavná a nádherná vila Tugendhat?
Minulý týden jsem měla možnost si tuto nadčasovou a stále atraktivní vilu zevrubně prohlédnout. Klobouk dolů, pane architekte! Ludwig Mies van der Rohe opravdu myslel na všechno a díky rychlosti a preciznosti stavitelské firmy bratří Artura a Mořice Eislerových si Tugendhatovi vilu po 14ti měsících stavby mohli začít užívat.
Na návrhu zahrady spolupracovala s Miesem brněnská architektka Markéta Roderová-Müllerová. I vy se, prosím, při vašich stavbách poraďte s odborníkem na zahradní design, nebudete litovat, ušije vám zahradu přímo na tělo 🙂
Zahrada je velkolepá, ale rozhodně výsadba není přemrštěná – před vilou jsou tři dlouhé etážové záhony, ve kterých se střídá jen několik málo druhů rostlin – například denivky, kopretiny, plaménky a kosatce. Vzpomínáte si, co píšeme v naší knize o dynamice – tj. střídání rostlin? U této vily to funguje náramně.
Na boku vily je vtipný malý záhon ze středomořských bylin, např. oregáno, levandule, tymián, šalvěj.
Ovšem nejvíc mě zaujala zimní zahrada, která krásně a nenásilně spojuje obytnou část se zahradou.
Je vedená podél celé východní části vily a tak jako v celé vile, ani zde architekti nešetřili vychytávkami – podívejte se na malinký vodovodní kohoutek a odtok v části pro vodní rostliny.
Co mě ale úplně nadchlo je systém elektrického stahování oken – obrovská velkoplošná okna se otvírají tak, že se zasouvají dospod na principu výtahu. To znamená, že pokud chcete, tak jsou všechna zasunuta „do podlahy“ a vy místo v obýváku jste ve své zahradě (na mém obrázku jsou zasunuta jen do půlky). Na rok 1930 i 2017 opravdu senzace!
Krásné jarní dny a obohacující výletní zážitky vám přeje
Vaše Jana
PS: Dnešní tip na cestovní zážitek je o pražské botanické zahradě v Troji. Když svou procházku začnete shora – od Bohnic směrem dolů – první, na co narazíte je obrovská a nádherná pivoňková louka. Doporučuji! Můžete si z blízka prohlédnout mnoho druhů pivoněk a zároveň na louce pěkně relaxovat.
Opodál už rostou, ale ještě nekvetou, různé druhy lilií – tip na návštěvu tak za měsíc. V dalších částech zahrady se zastavte s dětmi u jezírka, které je nyní plné pulců, mají tam i želvičku, a dále například v tradiční japonské zahradě nebo na vinici svaté Kláry, ať máte lehčí rok 🙂