Překvapte kamarády osázenou stěnou

Milí příznivci zahradní tvorby,

Jak je to u vás – únor bílý pole sílí? Nebo už čile připravujete záhony a zaséváte mrkev a petržel? Ano, už je na ně čas 🙂

Možná také listujete časopisy a knížkami a hledáte jarní inspiraci pro zahradu. Na chvíli je odložte a přijďte na naši přednášku do  TJ Sokol Hostivař 28/2 od 18hodin! Těšíme se na vás, společně si to užijeme – ukážeme fotografie ze světa, představíme naši metodu 6ti smyslů pro tvorbu a renovaci zahrad a poradíme s konkrétními dotazy. I o dárečky pro vás nebude nouze 🙂

Zahradní work-shop 2018

A jak jsem minule slíbila, pokračujeme dnes seriálem o zajímavých počinech zahradních architektů, které jsem ve světě pro vás vyfotografovala – nechte se inspirovat!

Dnes to máme i s velkorysým vodopádem:

Vžstava RHS

Nejprve si všimněte celkového konceptu a barevného vyznění. Schválně – kolik výrazných barev napočítáte? Nemělo by jich být mnoho – například na mě dělá hlavní dojem zelená a modro-fialová, které jsou tu a tam podpořeny červeným, žlutým nebo oranžovým bodem.  Jeden z nešvarů, na které u nás v Čechách často narážím je, že je zahrada zbytečně zahlcená mnoha barvami, a to jí podle mého názoru ubírá na celistvosti a klidu. S barvami to nepřehánějte, uvidíte, že vám v zahradě bude líp!

Celkovou atmosféru zde podtrhuje bílá rohová sedačka – už se na ní vidíte :-)? Ráda vám nyní představím ty nejvýraznější prvky a možná i méně známé květiny.

Agapanthus

Agapanthus

Na tomto konceptu je jedna zajímavost, která se nyní hodně dostává do módy a nutno podotknout, že vyžaduje trochu více přemýšlení o typech rostlin a jejich zalévání – uhádnete? Není to ani záhon v popředí, ani vodopád, ani jezírko – je to osázená stěna – pokud jste ji na první pohled nezabrali, o to větší je překvapení, když do takové zahrady přijdete. Tady architekti použili různé druhy dlužich (trvalka téměř celoročně okrasná zejména různými barvami listů).

Za sedačkou vykukují modré kulaté květy agapanthusu (ten jsem si přivezla z Madeiry, ale seženete ho i u nás – hlíznatá trvalka) a špičaté květy rozrazilu – ten doporučuji kamkoliv, velmi vděčný, dlouho vydrží krásný.

Naproti sedačce, na druhé straně vodopádu, je umístěno sezení a před ním je pěkná nízká stěna z polínek a vedle dokulata stříhaný zimostráz – podle mého názoru velmi vtipně řešené ohraničení záhonu. Před nimi je opět rozrazil, dlužicha, traviny, bílý květ patří bohyšce. Oranžový trs představuje mombrécie (u nás na zimu vyndat/ochránit), žlutý trs je řebříček. Před nimi je schovaná růžička a nejblíže k nám je modrý kakost, oranžový kuklík a opět dlužicha s tmavými fialovými listy. Vyšší trvalka s narůžovělými květy v levém rohu je paznehtník.

Je tam i spousta dalších květin, nicméně ty zmiňované mohou bez problémů růst i u nás.  Inspirovali jste se? Napište nám na náš facebook: MamSvouZahradunaTelo a nebo se na něm pochlubte svými  postřehy a zahradami :-)!

A na závěr vám všem posílám valentýnské srdíčko, které jsem vyfotografovala v Poděbradech:

101

Jeho květinovou verzi jako dekoraci na stůl nebo vtipný dárek jsem si vyrobila ve Společnosti E – mrkněte na jejich weby níže – podporují nemocné s epilepsií kromě jiného i tak, že vyrábí a prodávají ve svém sociálním podniku „Aranžerie“ nádherná květinová aranžmá – třeba by mohli získat zakázku i od vás, co myslíte?

Krásné dny a hodně lásky vám všem přeje

Vaše Jana

http://www.spolecnost-e.cz/cinnost-sdruzeni/aranzovaci-dilna/

https://www.aranzerie.cz

P.S. Těšte se na příště: V jednoduchosti je krása!

 

Zahrada na tělo
Jana Šorfová je nositelkou následujícího vzkazu: Věřte si, přejte si i ta nejbláznivější přání. Je to motor, který vás k jejich naplnění dovede. Pro mě osobně jsou zahrady nositeli příjemných zážitků, setkávání s přáteli, odpočinku a kreativity.

Baví mě vdechovat zahradám život a jejich prostřednictvím nalézat jemnou harmonii mezi dnešním uspěchaným životem a místem pro dopočinek, radost a zábavu. Inspiruji a podněcuji ostatní k vybudování a udržování zahrady, která pohýčká tělo, nasytí s-mysl-y a polechtá duši. Můj příběh si přečtěte zde >>

Zpět>>
Komentáře