Řízek, řízek, řízkování – nejlepší čas

Milí přátelé,

zdravím vás po horkém létě a nabízím pro tento čas nejlepší aktivity pro vytrvalé zahrádkáře i pro ty, kteří v zahrádkaření a péči o rostlinky vidí příjemný krátkodobý relax. Doporučuji vám, držet se naší osvědčené metody šesti smyslů  – váš zrak, čich, chuť, sluch, hmat i šestý smysl by vaše zahrada měla umět uspokojit.

Dnes mám jeden tip, který v příštím roce určitě, kromě jiného, potěší váš zrak – věnujte se řízkování! Nové rostlinky vám přinesou spoustu nových krásných květů :-). Řízkovat můžete šalvěj, rozmarýnu, levanduli, hortenzie, komuli (motýlí keř) a další.

hortenzie

Koncem léta začne ideální čas i na řízkování muškátů. Stonek nařízkujeme cca na 15 cm dlouhé kousky, dole šikmo seřízneme a necháme jeden den zaschnout (toto platí speciálně pro muškáty). U ostatních rostlin dobře koření větvičky odtržené od hlavních větví. Následně zapíchneme do vhodného substrátu. Do zimy ještě stihnou zakořenit a na jaře a v létě se budete těšit z nových rostlinek 🙂

P1060358

Neváhejte požádat i souseda, který má druhy, které se vám líbí, třeba najdete i další nové spřízněné duše k povídání o zahradě a o tom, co vás zajímá.

Máte-li zájem se např. o muškátech dozvědět víc, už teď si naplánujte jarní výstavu muškátů v Kozolupech nebo se zeptejte přímo odborníků. Nám kontakt pro vás poskytla jedna z předních českých odbornic a členka Českého zahrádkářského svazu, paní Marie Fialková: fialinka33@seznam.cz. Také můžete pravidelně sledovat tyto stránky: http://pelargonie.webnode.cz/novinky/.

PS: Chcete-li si udělat s rodinou hezký nenáročný výlet do zajímavého parku, navštivte zámecký park Vlašim www.vlasimskypark.cz. Naučná stezka pro malé děti, které má i s odbočkami asi 5 km, obsahuje kvízy, naučné tabule a další překvapení. Zkuste najít například tabuli, která povídá o tomto živočichovi – víte, co to je? Až ji najdete, budete to vědět vy i vaše děti a známí 🙂

P1070956

Překvapeními v parku jsou zejména krásný Čínský pavilon, který mě vyloženě nadchl svou krásou a majestátností.

P1070911P1070912

 

 

A krásná Domašínská brána, kde se můžete lehce občerstvit. Grilované kuřecí prso na zeleninovém salátku bylo vynikající.

P1070933

Pro rozsáhlé a staré zahrady mám tip, jak zachránit krásné stromy, které mají pro zahradu stále svůj význam – takto to udělali v parku:

P1070975

Nezapomeňte si v infocentru na zámku vyzvednout mapu, park je tak rozsáhlý, že byste mohli v klidu zabloudit 🙂

P1070896

Zahrada na tělo
Jana Šorfová je nositelkou následujícího vzkazu: Věřte si, přejte si i ta nejbláznivější přání. Je to motor, který vás k jejich naplnění dovede. Pro mě osobně jsou zahrady nositeli příjemných zážitků, setkávání s přáteli, odpočinku a kreativity.

Baví mě vdechovat zahradám život a jejich prostřednictvím nalézat jemnou harmonii mezi dnešním uspěchaným životem a místem pro dopočinek, radost a zábavu. Inspiruji a podněcuji ostatní k vybudování a udržování zahrady, která pohýčká tělo, nasytí s-mysl-y a polechtá duši. Můj příběh si přečtěte zde >>

Zpět>>
Komentáře