TIP na malé zahrady: V jednoduchosti je krása

Milí příznivci zahradní architektury,

dnes pro vás mám připravený tip na krásnou a jednoduchou menší zahrádku, kterou jsem vyfotila na výstavě v Litoměřicích. V rohu zahrady je umístěn prostor pro odpočinek – všimněte si, že kromě zajímavých křesel je chytře vyřešen i prostor pro ukládání dřeva. Za červeným křeslem také visí malý obraz, ale může to být i jiná dekorace – například krmítko nebo pítko by vypadalo také skvěle. Zahrada je doplněna i bílými sochamitulipán asi vidíte, ale najdete 3 hlavy člověka :-)!

163

Téměř všechny rostliny jsou trvalky – v popředí vidíte hortenzii latnatou, bílý svíčkovec, barevné kapusty (mimochodem, ty dost často přežijí i zimu a vypadají na zasněžených záhonech velmi dekorativně). Štíhlá stébla trav jsou miscanthus. U něj jen pozor – zde jsou mladé rostliny, za čas z nich budou obrovské trsy a prostor by jim nestačil. Navrhuji vyměnit například za krásnou stálemodrou trávu festucu glancu. Je nízká, ale nerozrůstá se.

Vzadu nalevo od sochy tulipánu jsou modrý kakost, růžová třezalka, zelená, zatím bez květů, hortenzie a žluté krásnoočko a opět svíčkovec (všichni už od nás znáte, co je dynamika, doufám :-)).. Všechno jsou trvalky, které vydrží až do podzimu, ale vyrůstají ze země až ke konci jara. Na jaře je i správný čas pro jejich nákup a výsadbu. Pro jarní barvy bych doplnila žlutý tavolník, časně kvetoucí narcisy a tulipány, popř. trýzel, který je často zelený i v zimě.

Nezapomeňte celý prostor dozdobit hezkým osvětlením a popínavými rostlinami a uvidíte, jak bude krásně útulný. Můžete si v něm s přáteli vyprávět například o svých cestovatelských zážitcích. Já vám dnes nabízím záběry z naší letošní velikonoční plavby po Jadranu s našimi kamarády z www.seafreaks.cz  – i na koledu došlo :-). Všimněte si kaktusů velkých jako dům, květináče ozdobeného cihlami a všudypřítomné palmy. Srdíčko je z městečka Milna na ostrově Brač.

P1200841 P1200848P1200829 P1200783 P1200877 P1200786

A pro ty z vás, kteří jste nestihli výstavu orchidejí v botanické zahradě v Troji mám několik snímků, které jsem pro vás pořídila. Jsou tam jak známé druhy, tak ale ty, u kterých jsem přesvědčena, že jste ještě neviděli :-).

 

 

 

 

Zahradám a jaru zdar!

Zahrada na tělo
Jana Šorfová je nositelkou následujícího vzkazu: Věřte si, přejte si i ta nejbláznivější přání. Je to motor, který vás k jejich naplnění dovede. Pro mě osobně jsou zahrady nositeli příjemných zážitků, setkávání s přáteli, odpočinku a kreativity.

Baví mě vdechovat zahradám život a jejich prostřednictvím nalézat jemnou harmonii mezi dnešním uspěchaným životem a místem pro dopočinek, radost a zábavu. Inspiruji a podněcuji ostatní k vybudování a udržování zahrady, která pohýčká tělo, nasytí s-mysl-y a polechtá duši. Můj příběh si přečtěte zde >>

Zpět>>
Komentáře