Vyhnala vás zima a sníh ze zahrady do vyhřátého tepla domovů? Máte na zahradě velké bílé a trochu nudné plochy, nebo má zahrada svoji kostru? Nevíte, co to je? A říkáte si, co můžete pro svou zahradu udělat v zimě? To vše se dozvíte v dnešním článku.
Zahrada na sněhu
Snííííh, zima, mráz – báječný čas pro plánování zahrady. Nevěříte? Uvařte si dobré teplé pitíčko do termo-hrnku a vyrazte si vyfotit vaši zahradu. Fotky pak využijete pro plánování vaší zahrady při dlouhých zimních večerech.
Dokud je zahrada pod sněhem, jsou krásně vidět základní výrazné body. Jde o výrazné stromy, sochy, studny, keře, dveře aj. 🙂 Na ty při plánování myslete vždy jako první. Nemáte-li je na zahradě, tak je vhodný čas vymyslet pro ně umístění.
Tyto výrazné prvky tvoří tzv. kostru zahrady. Měly by představovat symboly něčeho, na co se budete v budoucnosti rádi dívat. Mohou to být stromy, které jste měli rádi už jako malí nebo naopak socha, kterou jste zakoupili od svého oblíbeného sochaře. Výrazné prvky umístěte jako solitéry do míst výhledu i z často používaných pokojů. Uvidíte, že vás vždy potěší.
Sníh je důležitý i pro rozkreslení ploch. Dokud jsou rostliny pod sněhem, můžete na fotografie se sněhem směle kreslit jako na listy bílého papíru a nechat se unést vlastní fantazií o rozprostření záhonů a užitkových ploch. Nebude vás nic rušit.
Při této činnosti myslete na to, čemu se říká dynamika neboli rytmus – tj. na zahradě by se vám mělo několik stejných prvků střídat. Dodržíte-li to, bude vaše zahrada mnohem živější a zajímavá. Pro tento účel použijte například vysoké traviny – například miscanthus nebo růže a ibišky. Také můžete vymyslet 2-3 druhy záhonů a ty v určitém sledu střídat. Neváhejte, bude vás to bavit!
Hodně štěstí v zahradní tvorbě a krásný nový rok vám přeje Jana