Jak připravit zahradu na dovolenou

My začínáme a zrovna je den vysvědčení 🙂

Je to možná nějaké znamení, že náhoda tomu chtěla a my začínáme psát náš první příspěvek zrovna v den, kdy všichni rodičové školou povinných dětí mají plnou hlavu vysvědčení, prázdnin a na zahradu a její plánování sotva pomyslí. Všichni ostatní už také jsou asi jednou nohou na dovolené a pomyšlení na kytičky ještě nepřišlo. Uhodly jsme? Jestli ano, tak čtěte dál, jestli ne, tak taky.

Jak připravit zahradu na dovolenou

Tématem našeho prvního příspěvku je tedy vaše dovolená.

Určitě jsou mezi vámi zkušení matadoři, kteří už si zajistili od sousedů nebo známých pravidelné zalévání. Pro ostatní to dáváme na zvážení. Nic to nestojí a milá pozornost, kterou jim z dovolené přivezete za odměnu, se vám určitě vyplatí.

Nemáte-li takovou možnost, přemýšlejte, jak květinám a stromům zajistit stín a vláhu. Co je možné přenést do stínu, tak přeneste. Pokud můžete kytky zastínit jiným způsobem, udělejte to. Nebudete litovat. Například zkuste vytvořit provizorní stříšku, k jejíž výstavbě vám postačí 4 kolíky a pevnější povrch na překrytí. Všeobecně platí, že květiny a stromy s tenkými až éterickými listy přichází rychle k úhoně, tak na ně myslete nejvíc.

Zalévání buď mohou zařídit sousedé a známí nebo je dobré investovat do zavlažovacích systémů. My máme také otestovánu klasickou babskou radu – stačí rozmístit několik nádob s vodou a do nich připevnit (například za kámen) provazy a vést je ke kytičkám. Vzlínání už zařídí své. Na podobném principu fungují i některé samo-zavlažovací květináče a truhlíky.

DSC_0750 DSC_0751

Už při plánování zahrady je vhodné myslet na to, kolik času budeme doma trávit v červenci a v srpnu, kdy sluníčko nejvíc pálí (i když tady v Čechách se mu tato činnost zalíbila už mnohem dřív). Přemýšlejte, kolik a jakých kytek musíte v létě ochraňovat speciální péčí a které si poradí samy.

Všeobecně platí, že rostliny s dřevnatými stonky (růže, vinná réva, rybízy, angrešty, ale i levandule, šalvěj a ostatní) si lehce poradí a vaši péči nepotřebují. Zároveň toto platí o keřích a mnoha trvalkách. Naopak při plánování výsadeb letniček a jiných květin, ale i stromů (např. japonské javory) s tenkými listy je dobré brát potřebu vláhy hodně v úvahu.

Naším přáním je inspirovat vás a navrhovat zahrady tak, aby si je užili jak majitelé, tak i jejich zelení obyvatelé :-).

Ať už vysvědčení dopadlo dobře nebo ne, nám i vám přejeme příjemné léto plné hezkých zážitků!

Zpět >>

Zahrada na tělo
Jana Šorfová je nositelkou následujícího vzkazu: Věřte si, přejte si i ta nejbláznivější přání. Je to motor, který vás k jejich naplnění dovede. Pro mě osobně jsou zahrady nositeli příjemných zážitků, setkávání s přáteli, odpočinku a kreativity.

Baví mě vdechovat zahradám život a jejich prostřednictvím nalézat jemnou harmonii mezi dnešním uspěchaným životem a místem pro dopočinek, radost a zábavu. Inspiruji a podněcuji ostatní k vybudování a udržování zahrady, která pohýčká tělo, nasytí s-mysl-y a polechtá duši. Můj příběh si přečtěte zde >>

Zpět>>
Komentáře