Podzimní výsadba – stromy, keře, růže

Milí příznivci zahradničení,

ráda bych se s vámi podělila o několik tipů, jak sázet stromy, keře a růže. Ano, ano, nyní je ten pravý čas na jejich výsadbu. 🙂

Stromy a keře

Ještě než začnete, si dobře zjistěte, jak váš vysněný exemplář bude veliký a široký v budoucnu, ve své dospělosti. Byla by velká škoda vašeho úsilí, peněz a času, kdybyste za pět deset let museli vzít do ruky pilku a přerostlíka zlikvidovat, protože vám třeba ničí střechu. Na obrázku z pražské Ořechovky si můžete prohlédnout dnes tak oblíbenou katalpu:

P1140017

Některé exempláře koupíte jako prostokořenné – tj. bez květináče. U nich je dobré je nechat přes noc ve vodě dobře nasáknout a až druhý den vysadit. Většinou takto zakoupíte jabloně, hrušně a podobné stromy.

Ostatní koupíte zakořeněné v květináčích – v tomto případě by z květináče neměly jít dobře vyndat, zkuste to ještě než zaplatíte! Jdou-li dobře vyndat, často to znamená, že v květináči nevyrostly, ale někdo je tam narychlo před prodejem dal. Riskujete, že se díky této manipulaci neuchytí.

Výsadbovou jámu je dobré si  připravit několik dnů předem, aby zemina byla dobře připravená, provzdušněná. Pokud to neuděláte, může se vám stát, že budete mít na výsadbu vyčleněnou třeba hodinku odpoledne před odchodem ke známým na návštěvu, ale většinu strávíte tím, že budete lamentovat nad nepřístupným terénem a strom zasadíte jen tak tak. 🙂 Pracujte tedy rozfázovaně.

Prostokořenné stromy a keře před výsadbou upravte – tj. odstřihněte ošklivé kořeny a trochu všechny zkraťte, totéž udělejte s větvemi. U všech stromů a keřů, pokud je to potřeba, dáváme opěrné tyče do jámy před jejím zasypáním hlínou, abychom neporušili kořeny.

Na podzim nedoporučuji sázet broskve, nektarinky a meruňky – jsou citlivé, nechte to až na jaro.

Růže

Růže se sází také nyní na podzim. Princip je stejný jako u stromů a keřů. Na častou otázku, zda má očko roubování koukat ze země nebo ne, vám odpovím z vlastní zkušenosti – vždycky jsem růže sázela do země i s očkem, všechny kvetou a dělají mi radost.

Také je dobré při sázení růží dát je trochu šikmo – jakoby naležato – lépe se uchytí a budou bohatší. Sázíte –li růže do oblouků, jako je například vidět na fotografii ze zámku Zbiroh – ponechte si pod obloukem dostatečnou výšku. Já doporučuji cca 2,5 m, aby vás pak pruty nešlehaly do očí.

202

Nakonec mám tip pro ty, kteří rádi zkouší nové věci. Už jste si zkusili vypěstovat růži z řízků? Já ano, je to jednoduché, úspěšnost mám 75%. Jde ale o rychlost, nevyplácí se mezi jednotlivými kroky moc prodlévat.

Takže – vyberte si oblíbený exemplář růže s již odkvetlým květem.  Tento odkvetlý květ odstřihněte tak, jako byste si ho chtěli dát do vázy – tj. včetně květů střihněte prut ještě s dalšími cca pěti listy pod ním. Celé toto dejte do připravené jamky tak, aby koukal poslední list a neustřižený květ. Přikryjte sklenicí od okurek a čekejte na jaro. 🙂 Na jaře můžete sklenici sundat, možná uvidíte už nový zelený lísteček.

Hodně štěstí Vaše Jana 🙂

Zahrada na tělo
Jana Šorfová je nositelkou následujícího vzkazu: Věřte si, přejte si i ta nejbláznivější přání. Je to motor, který vás k jejich naplnění dovede. Pro mě osobně jsou zahrady nositeli příjemných zážitků, setkávání s přáteli, odpočinku a kreativity.

Baví mě vdechovat zahradám život a jejich prostřednictvím nalézat jemnou harmonii mezi dnešním uspěchaným životem a místem pro dopočinek, radost a zábavu. Inspiruji a podněcuji ostatní k vybudování a udržování zahrady, která pohýčká tělo, nasytí s-mysl-y a polechtá duši. Můj příběh si přečtěte zde >>

Zpět>>
Komentáře